W pierwszej edycji konkursu wpłyneły104 zgłoszenia, odnoszące się do 32 dworców. Po weryfikacji kryteriów określonych w regulaminie wybrano 21 , które odwiedzili audytorzy. Oceniani m.in. wielkość i zagospodarowanie, wykorzystanie i jakość przestrzeni publicznej, funkcjonalność, przejrzystość i logikę rozplanowania poszczególnych stref, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne, innowacje i wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku, czystość holu dworcowego, stref oczekiwania, toalet, dojść na perony i peronów, profesjonalizm osób sprzątających, obsługę podróżnych w kasach i punktach informacyjnych, dostępne kanały dystrybucji biletów, czas oczekiwania i dostępność biletów na zatrzymujące się pociągi, wygodę i dostępność ciągów komunikacyjnych, oświetlenie i ogrzewanie, zgodność peronów i taboru, integrację z miastem i różnymi środkami transportu, ilość miejsc siedzących, oraz usługi dostępne na dworcu.

Na podstawie sprawozdań audytorów, formularzy oceny i dokumentacji fotograficznej wybrano 10 finalistów: Dworzec Bielsko-Biała, Dworzec Bydgoszcz Główna, Dworzec Gdynia Główna, Dworzec Kartuzy, Dworzec Katowice, Dworzec Toruń Główny, Dworzec Tarnów, Dworzec Warszawa Centralna, Dworzec Wągrowiec, Dworzec Wrocław Główny.

W listopadzie przeprowadzone zostały obrady pięcioosobowego Jury. Jego skład i tryb pracy dobrano tak, aby otrzymać obiektywne, zewnętrzne spojrzenie na funkcjonowanie i użyteczność dworców – czyli perspektywę pasażerów i mieszkańców. Równolegle odbyło się również głosowanie internetowe, w którym oddano prawie 5 tys. głosów, w tym 509 na Bielsko Białą, 603 na Wągrowiec, 757 na Bydgoszcz Główną oraz 1664 na Kartuzy.

Nagrodę główną w konkursie „Dworzec Roku 2018” zdobył Dworzec w Wągrowcu. Publiczność, w głosowaniu internetowym, przyznała swoją nagrodę Dworcowi w Kartuzach.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnej edycji – „Dworzec roku 2019”